Meble orientalne
Mianem orientu określa się kraje trzech wielkich regionów geograficznych: Bliskiego, Środkowego oraz Dalekiego Wschodu. Państwa położone głównie w Azji. Dla nas – miejsca nieco egzotyczne. Inna kultura, kuchnia, obyczaje czy klimat.
Właśnie dzięki swojej odmienności i tajemniczości, kraje orientu fascynują wielu ludzi. Kultura orientu pozostawia jeszcze mnóstwo do odkrycia w kwestii historii, literatury, sztuki czy muzyki. Nie inaczej jest z wystrojem wnętrz, a dokładnie meblami orientalnymi. Czekającymi, aż Europejczycy odnajdą ich ukryte piękno.
Produkty orientalne cechują się wytwarzaniem w bardzo wyrafinowany sposób. Wykonywane są ręcznie według klasycznych regionalnych wzorów, co czyni je prawdziwym wyrazem rzemiosła artystycznego. Cały proces, od określenia formy wykonania, po wybór elementów z jakich się składają – jest doprowadzony do perfekcji.
Styl orientalny to mieszanka barwnych różnorodności. Pod tą nazwą kryje się szeroka paleta motywów, mających swoje korzenie w różnych kulturach. Spośród nich możemy wyróżnić kilka najpopularniejszych rodzajów mebli orientalnych, które różnią się od siebie stylistyką oraz charakterem.
- Japoński minimalizm – meble proste, niskie i bez zbędnych dodatków. Najważniejszą cechą orientalnych mebli japońskich jest funkcjonalność. Japończycy uważają się za część natury, dlatego w japońskim meblarstwie powszechnie używane są naturalne materiały, takie jak bambus, japoński kasztan, cedr, cyprys, czarny orzech czy drewno paulowni. Stylistyka opiera się głównie na liniach prostych, prostokątach i kwadratach. Barwy opanowane i sprzyjające refleksji – głównie biel, brąz, beż i odcienie zieleni. Charakterystycznymi meblami dla stylu japońskiego są łóżka na krótkich nóżkach, siedziska podłogowe z poduszkami, niskie stoliki czy bambusowe maty – zwane tatami.
- Chiński przepych – Meble orientalne w stylu chińskim to bogactwo wyrazistych barw i zdobień. Wykonywane są z litego drewna wiązu, orzecha, cyprysu, wiśni i topoli. Proste kształty ze wzbudzającymi podziw ręcznymi zdobieniami, malowidłami oraz okuciami. Charakterystyczne zdobienia na meblach to ryby, smoki, ptaki i małpy. Meble chińskie są lakierowane na wysoki połysk za pomocą laki – żywicy drzewa Rhus vernicifera, rosnącego w Azji. W chińskiej kulturze głęboko zakorzeniona jest symbolika kolorów. Meble malowane są na czerwono (kolor przynoszący szczęście) oraz czarno (kolor oznaczający szlachetność charakteru). Urządzając pokój w stylu chińskim, należy pamiętać o zasadach Feng Shui i nie umieszczać w pomieszczeniu zbyt wielu przedmiotów, aby nie niszczyć prostoty i harmonii.
- Indyjski kolonializm – Masywne, solidne, bogato rzeźbione meble, wyglądające na dokładną pracę rzemieślnika. Indyjskie meble orientalne wytwarzane są z drewna mango, palisandru, akacji oraz bardzo wytrzymałego teku. Większość mebli kolonialnych w Indiach jest produkowana bez specjalistycznych narzędzi. Praca wykonywana jest ręcznie z wykorzystaniem kilku prymitywnych przedmiotów, co pozwala na maksymalne skupienie na detalach i sprawia, że każdy mebel zachowuje własny indywidualny styl. Dominujące kolory to brąz, beż i wanilia. Producenci stylizują je na starsze niż są w istocie, dzięki czemu meble indyjskie kojarzą się z luksusem.
- Pałacowy styl arabski – Styl arabski charakteryzuje się zamiłowaniem do przepychu. Kolory i dobór zdobień, przywodzą na myśl pałace sułtanów sprzed tysięcy lat. W przeciwieństwie do świata zachodniego, meble do siedzenia nie są tradycyjnym wyposażeniem arabskiego domu. Większość orientalnych mebli arabskich wykonana jest z misternie rzeźbionego drewna. Bardziej ekstrawaganckie produkowane są wykorzystaniem drewna orzecha włoskiego, palisandru czy drzewa cytrynowego oraz posiadają zdobienia złotem lub masą perłową. Dopełnieniem mebli arabskich są wzorzyste materiały i tkaniny przywodzące na myśl luksus i bogactwo.
Meble orientalne, na szczęście stają się coraz bardziej popularne w Europie. Kultura orientalna jest bardzo zróżnicowana, na pewno każdy odnajdzie odbicie swojej osobowości w aranżacji wnętrza w danym stylu. Nie musisz wyruszać w podróż do krajów orientu, aby lepiej poznać ich kulturę. Zacznij od mebli orientalnych i nawet egzotyczne zakątki świata wydadzą Ci się bliższe!