Dlaczego styl kolonialny tak nas inspiruje?
Aranżacja wnętrza w stylu kolonialnym to idealna propozycja dla miłośników podróży, natury i klasycznych antyków. Styl kolonialny pozwala puścić wodze fantazji, gdyż można w nim łączyć różne motywy i wzory. Zastanawiasz się w jaki sposób urządzić mieszkanie? Wybierz styl kolonialny!
Krótka historia mebli kolonialnych
Nie od dziś kusi nas to, co nieznane. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilkaset lat temu ludzie wpatrywali się w horyzont i zastanawiali, jakie skrywa on tajemnice. Chęć odbycia dalekich podróży oraz wyczerpanie się europejskich złóż metali szlachetnych sprawiły, że europejczycy od XV wieku poznawali nowe, nieznane dotąd lądy.
Odkrycia geograficzne okazały się przełomem w dziejach Europy, dzięki nim cywilizacja wkroczyła na nową drogę, nastąpił również gwałtowny rozwój wielu nauk. Dalekie wyprawy wymagały jednak ogromnego poświęcenia, były bardzo czasochłonne trwały kilka, a nawet kilkanaście lat!
W czasie odkryć geograficznych nastąpił gwałtowny rozwój Hiszpanii i Portugalii. Państwa te, dotychczas uważane za jedne z najbiedniejszych, stały się teraz jednymi z najbogatszych. Wynikało to z tego, że posiadanie kolonii wiązało się z ogromnymi zyskami – zdobyciem nowych ziem oraz kolejnych rąk do pracy. Podbój ziem przyczynił się do masowej migracji ludności europejskiej. Mieszkańcy Starego Kontynentu szukali lepszych warunków życia oraz bogactwa, dlatego budowali swoje domy i osiedlali się na nowych terenach.
Strudzeni wędrowcy tęsknili za swoją ojczyzną i dlatego starali się stworzyć w nowych miejscach chociaż ich namiastkę. Podjęto liczne próby przewiezienia produkowanych w ojczystym kraju mebli, jednak zazwyczaj kończyły się one fiaskiem. Tropikalny klimat stanowił barierę nie do pokonania. Z czasem zaczęto produkować meble na miejscu z dostępnych gatunków drzew. W ten sposób powstały unikalne meble kolonialne, które łączyły europejski styl z orientalnymi zdobieniami.
Czym charakteryzuje się styl kolonialny?
Styl kolonialny łączy orientalną egzotykę oraz klasyczny wystrój wnętrz. Przestrzenie urządzone w tym stylu są eleganckie i wygodne. Meble opierają się na naturalnych materiałach, takich jak egzotyczne gatunki drewna. Choć styl ten wywodzi się z odległych czasów kolonializmu, to doskonale wpisuje się we współczesne rozwiązania designerskie. Kolonialny design słynie z tego, że jest połączeniem prostoty i elegancji europejskich mebli z unikalnym orientalnym wzornictwem.
Meble kolonialne tworzone są z różnych gatunków egzotycznego drewna bambusa, drewna hebanowego, rattanu, akacji azjatyckiej, palisandru czy mahoniu. Bardzo często są one w ciemnych, intensywnych barwach. Styl kolonialny charakteryzuje się masywnymi, ciężkimi elementami o niezwykłych kształtach, czy zdobieniach. Należy zwrócić uwagę, że tego typu sprzęt doskonale prezentuje się w przestronnych pomieszczeniach o jasnym kolorze ścian i ciemnej podłodze.
Nie należy obawiać się, że gdy kupimy, np. stół kolonialny będziemy zmuszeni zainwestować również w inne meble kolonialne. Przedmioty te tworzą ciekawe i piękne połączenia zwłaszcza z prostymi elementami nowoczesnych wnętrz. Warto zauważyć, że tego rodzaju meble charakteryzują się niezwykle pięknymi elementami rzeźbionymi.
W jaki sposób dobierać dodatki do mebli kolonialnych?
Meble kolonialne skierowane są do osób, które są ciekawe świata i uwielbiają podróże, gdyż styl kolonialny potrafi rozbudzić wyobraźnię. Doskonałymi dodatkami dla tego rodzaju mebli są wszelkie pamiątki przywiezione z dalekich wypraw, takie jak np. naczynia dekoracyjne, orientalne kosze bambusowe rolety, skórzane skrzynie, świeczniki oraz wiele innych cennych drobiazgów. Wszystkie te przedmioty pomagają stworzyć unikalny klimat w domu. Należy jednak uważać, by nie przesadzić z dekoracjami, gdyż nieumiejętne podkreślenie stylu kolonialnego w europejskich warunkach może spowodować, że będzie on wyglądał sztucznie i nienaturalnie.