Solidność i niebanalność – rzecz o meblach z indii
Potrzeba schronienia jest jedną z podstawowych potrzeb w hierarchii opracowanej przez Abrahama Maslowa. Człowiek nie jest w stanie przetrwać bez własnego miejsca do życia, tak samo, gdy brakuje mu jedzenia, tlenu czy wody. Niezaspokojenie tych potrzeb wiąże się z nieprawidłowym działaniem ludzkiego organizmu. Od zarania dziejów poszukujemy oazy – miejsca, w którym będziemy czuli się bezpiecznie i spokojnie. Należy zauważyć, że nasze wymagania i pragnienia uległy drastycznym zmianom od czasów starożytnych. Kiedyś człowiekowi wystarczyła chata z drewna, teraz oczekujemy wygody, przestronności i ciepła domowego ogniska. Jest to pozytywny efekt wywołany ewolucją i ogromnym postępem cywilizacyjnym.
Jak zapewnić sobie wygodę?
Wymagamy komfortu, życia wolnego od zmartwień i utrapień. Podstawową formacją zapewniającą nam te warunki jest dom. Jego istnienie kojarzy nam się z rodziną, ukojeniem, bezpieczeństwem. Obecne pojęcie domostwa kompletnie różni się od tego, które towarzyszyło człowiekowi na przestrzeni wieków. Nasze domy dekorujemy na różne sposoby – za pomocą obrazów, kolorów, różnego rodzaju urządzeń i wyrobów. Architektura i wystrój każdego z mieszkań różni się w zależności od osób je zamieszkujących – w ten sposób ciężko o dwie takie same konstrukcje.
Koordynaty a architektura
Ich wystrój w głównej mierze zależy również od lokalizacji geograficznej – poszczególne kultury cechują inne potrzeby. Klimat Europejczyków znacznie różni się od klimatu spotykanego np. w Afryce i ze względu na takie zmienne należy dostosować osobisty kąt. Nasze myślenie w głównej mierze zależy od otaczającej nas przyrody – meble z Indii będą wykonane z solidnego, masywnego drewna, którego przepych towarzyszy indyjskiemu krajobrazowi, a domostwa w Japonii wyróżniać będzie masa elementów ceramicznych i lekkich.
Mieszanie stylów – zjawisko pozytywne czy negatywne?
Ostatnimi czasy granice pomiędzy kontynentami zaczęły się zacierać. Elementy wystroju Amerykańskiego zauważamy w mieszkaniach Europejskich, a fragmenty stylu Azjatyckiego dostrzeżemy na przykład w Australii. Możliwości technologiczne umożliwiły ludziom dzielenie się swoimi kulturami na odległe dystanse i każdy może zakosztować stylu greckiego, mebli z Indii czy też egipskich waz. Urozmaicamy nasze schronienia precjozami innych kultur i doprowadzamy do mieszania stylów, co tworzy unikalne fuzje i kompozycje. Jest to konsekwencja nowoczesnych metod transportu – coś nieosiągalnego 100 lat temu stało się codziennością dla wielu z nas. Skrócenie podróży przez ocean z kilkunastu tygodni do kilkunastu godzin zachęca ludzi do częstego podróżowania i odkrywania odległych pierwotnie kultur. Nie dziwnym jest więc fakt, iż człowiek chce zabrać ze sobą swego rodzaju pamiątkę, czy też chce przybliżyć sobie ulubioną kulturę na co dzień. Jak może to osiągnąć? Poprzez zmianę swojego najbliższego otoczenia – domu.
Styl kolonialny w Twoim mieszkaniu
Coraz częściej mamy do czynienia z importem elementów wystroju wnętrz takich jak: obrazów, mebli czy szeroko pojętych akcesoriów. Skoro możemy przystroić swoje cztery ściany na wzór mieszkania koreańskiego, to czemu nie moglibyśmy zaprosić do swojego wnętrza wystroju na przykład indyjskiego? Meble z Indii są jednymi z najczęściej importowanych towarów z Azji w dzisiejszych czasach. Ich solidne konstrukcje wykonywane z masywnych słupów drewna doceniane są przez entuzjastów na całym świecie. Styl ten wyróżnia się użyciem materiałów niespotykanych na żadnym innym kontynencie. Mowa tu między innymi o deskach wykonanych z akacji, palisandru, czy też mango. Wykorzystanie naturalnych surowców o wyjątkowym usłojeniu sprawia, że meble z Indii są niepodważalnie piękne i niepowtarzalne. Dostępność zróżnicowanych gatunków drewna uprawnia klientów do wyboru koloru z wyjątkowo szerokiej gamy barw. Tysiące godzin spędzonych nad stołem stolarskim doprowadziły hinduskich rzemieślników do perfekcji w wyrobie wyjątkowego wyposażenia z rosnących tam masywnych drzew.
Czy fuzje wystrojów są aktualnie w modzie?
Pomimo tego, iż główną funkcją domu jest schronienie, odzwierciedla on również osobowość właściciela. Bezpośredni wpływ na mieszkania i ich wystrój ma bez wątpienia kultura. Nie znaczy to jednak, że są one ograniczone umownymi liniami państw czy geograficznymi krawędziami kontynentów. Burzenie kanonów i mieszanie stylów jest obecnie pożądanym zabiegiem, nie bójmy się więc go stosować.